Warszawa

Przemysław
tel. 698 - 533 - 944
tel. 728 - 861 - 532
e-mail. przemek@coolsystem.waw.pl

łódź

Dobiesław Kłys
Dyrektor Ds. Technicznych
tel. 509 - 762 - 566
e-mail.
serwis@coolsystem.waw.pl

poznań

Dział Handlowy
tel. 728 - 861 - 532
e-mail.
biuro@coolsystem.waw.pl

RekuperacjaCentrale rekuperacyjne NEOVENT
neovent
(format PDF)

Rekuperator, a właściwie centrala wentylacyjna z odzyskiem ciepła służy do redukcji kosztów ogrzewania budynku poprzez odzyskiwania ciepła z powietrza wywiewanego z systemu wentylacyjnego zimą.

Każdy rekuperator - rekuperacja, dąży do wyrównania temperatur pomiędzy dwoma strumieniami powierza przepływającymi przez jego wymiennik. Zimą, gdy powietrze wchodzące do budynku jest zimne, a w środku domu jest ciepło, powietrze wchodzące ogrzewa się od wychodzącego, co w rezultacie zwiększa komfort klimatyczny - np. w łazienkach nie występuję efekt "dmuchania" zimnym powietrzem z kratek wentylacyjnych, jak ma to często miejsce w przypadku źle działającej instalacji wentylacji grawitacyjnej. Proces odzyskiwania ciepła redukuje również znacznie straty ciepła wentylacyjnego oraz - co za tym idzie - koszty ogrzewania budynku.

rekuperacja warszawa

Latem ten sam proces działa "w drugą stronę" - wewnątrz domu powietrze jest chłodniejsze, na zewnątrz gorące, więc powietrze wchodzące do budynku schładza się od powietrza wychodzącego. Wymiennik rekuperatora zawsze będzie powodował wymianę ciepła pomiędzy powietrzem wchodzącym a wychodzącym. O ile zimą cały czas dogrzewamy dom korzystając z CO, dzięki czemu uzupełniamy straty ciepła wynikające z otwierania drzwi wejściowych, przenikalności ścian, okien, dachu oraz strat wynikających z funkcjonowania różnych instalacji, o tyle latem zazwyczaj mamy niewielką możliwość "dochładzania" budynku. Wnętrze domu staje się więc powoli coraz cieplejsze w wyniku kumulowania się energii słonecznej wpadającej przez okna (efekt szklarni), energii wynikającej z użytkowania kuchni, łazienek czy po prostu energii wypromieniowywanej przez ludzi. Proces ten przebiega wolniej w domach o dużej kubaturze i wykonanych z materiałów kumulujących ciepło.

Budynek duży, wykonany z kamienia będzie miał dużo większą bezwładność termiczną niż niewielki domek wykonany z typowo izolujących materiałów budowlanych. Dużym mankamentem budynków o wysokiej bezwładności termicznej są stosunkowo duże koszty ogrzewania: aby dom był ciepły, należy wprowadzić duże ilości energii "w ściany" budynku. Odwrotnie latem - taki dom teoretycznie dłużej zachowa przyjemny chłód, nawet przy stosunkowo częstym "tradycyjnym" wietrzeniu. Budynek dobrze zaizolowany zachowuje się inaczej: ściany nie kumulują dużych ilości ciepła, za to jego bezwładność termiczna zapewniana jest przez maksymalną szczelność. Jeśli dom z niewielką bezwładnością przewietrzymy zimą poprzez otwarcie okien - nastąpi jego szybkie wychłodzenie. Podobnie latem - otwarcie okien i wietrzenie gorącym, letnim powietrzem spowoduje szybkie ogrzanie się wnętrza budynku. Rozwiązaniem letnim dla domów dobrze zaizolowanych jest system wentylacyjny z odzyskiem ciepła wyposażony dodatkowo w jakiekolwiek urządzenie chłodzące: gruntowy wymiennik ciepła, układ chłodzący ARTIC czy klimatyzator.

Oczywiście musimy również zabezpieczyć taki dom przed silnym nagrzewaniem w wyniku emisji promieni słonecznych (szyby działają jak szklarnia - trzeba je zasłaniać!). Zaletą dobrej izolacji oraz zastosowanego systemu odzyskującego ciepło (a latem chłód) będzie zmniejszenie zapotrzebowania na energię: zimą spadną koszty ogrzewania, za to latem "odzyskiwanie" chłodu przez rekuperator pozwoli na skuteczniejsze schłodzenie budynku przy pomocy nawet stosunkowo niewielkich urządzeń.

Dlaczego warto zdecydować się na rekuperację?

 • gwiazdka niższe koszty ogrzewania domu (nawet o 50%)
 • gwiazdka możliwość zmniejszenia rozmiarów grzejników i mocy pieca grzewczego (nawet o 45% mniejsze zapotrzebowanie budynku na ciepło)
 • gwiazdka budynek jest energooszczędny (lepszy współczynnik energooszczędności w świadectwie energetycznym)
 • gwiazdka możliwość rezygnacji z budowy drogich kominów do wentylacji grawitacyjnej
 • gwiazdka możliwość rezygnacji z droższych okien z nawiewnikami i mikrowentylacją
 • gwiazdka podwyższenie standardu budynku (łatwiejsza późniejsza sprzedaż)
 • gwiazdka brak niebezpiecznych dla zdrowia przeciągów (nie ma potrzeby przewietrzania poprzez naprzeciwległe otwarcie okien)
 • gwiazdka budynek z wentylacją mechaniczną jest przewietrzany w każdych warunkach (niezależnie od warunków atmosferycznych)
 • gwiazdka nawiewane powietrze jest filtrowane (mniej alergenów i pyłów w domowym powietrzu)
 • gwiazdka lepsze samopoczucie przez całą dobę dzięki mniejszej zawartości CO2 w powietrzu
 • gwiazdka niższa emisja CO2 do atmosfery (ochrona środowiska)
 • gwiazdka oddychamy tylko świeżym powietrzem: rekuperacja dostarcza świeże powietrze i usuwa zużyte
 • gwiazdka rekuperacja obniża zawartość wilgoci w powietrzu wewnętrznym
 • gwiazdka możliwość montażu gruntowego wymiennika ciepła (dodatkowe chłodzenie latem i jeszcze większa sprawność rekuperatora zimą)
 • gwiazdka brak zaparowanych okien i luster (nawet podczas kąpieli!)
 • gwiazdka brak komarów, much i innych insektów oraz zdecydowanie mniej kurzu w domu
 • gwiazdka ciągły dostęp do świeżego powietrza (również zimą) bez wychładzania domu
 • gwiazdka budynek jest bezpieczniejszy zarówno wtedy, gdy jesteśmy w domu, jak i podczas nieobecności (brak konieczności otwierania okien)

rekuperacja warszawa

Rzetelna Firma