klimatyzator

Na co warto zwrócić uwagę przy wyborze klimatyzatora?

Głównym wyznacznikiem ceny będzie moc urządzenia, ale w użytku domowym warto, by klimatyzator miał programator dzienny albo możliwość sterowania przez wi-fi. W przypadku wi-fi należy zauważyć, że do większości modeli nieposiadających tego modułu w standardzie można takowy dokupić – nieraz wyjdzie taniej niż urządzenie z modułem w standardzie.

Jeśli chcemy wykorzystać urządzenie do ogrzewania pomieszczeń, to warto zwrócić uwagę, jak dany model radzi sobie z grzaniem. Również istotna będzie klasa energetyczna urządzenia – standardem jest A++ w chłodzeniu i A+ w grzaniu. Ponieważ klasy energetyczne informują tylko, w jakim zakresie mieści się urządzenie, więc jeśli chcemy porównać szczegółowo różne modele, to spojrzeć na wartości SEER i SCOP.

Trzeba też zwrócić uwagę na poziom ciśnienia akustycznego jednostki wewnętrznej wyrażony w decybelach, czyli w uproszczeniu – hałas. Producenci chętnie podają niski wskaźnik, który występuje najczęściej, gdy urządzenie pracuje na najniższych obrotach, ale porównujmy koniecznie cały zakres, od maksimum do minimum.

Kolejnymi ważnymi elementami są funkcje oczyszczania powietrza, które stały się obiektem zainteresowania wielu klientów w związku z pandemią. Tutaj istotne są jonizatory i dodatkowe filtry, które oczyszczą powietrze w pomieszczeniu z wirusów, grzybów, roztoczy, ale także przykrych zapachów.

Wielu producentów oferuje 5 lat gwarancji, co wydaje się kuszącą opcją, szczególnie, że naprawy klimatyzatorów potrafią być bardzo kosztowne. Znacząca większość 5-letnich gwarancji obwarowana jest warunkiem dwóch przeglądów okresowych w ciągu roku. Biorąc pod uwagę koszt takiego przeglądu, warto przeanalizować, czy nie lepiej kupić urządzenie z renomą bezawaryjności ze standardową gwarancją.

Innym aspektem są kwestie estetyczne. Tak jak w przypadku jednostek zewnętrznych nie ma pola manewru, to w przypadku jednostek wewnętrznych jest w czym wybierać. Większość urządzeń jest biała i jeśli nie przeszkadza nam biel, to praktycznie każdy model będzie w tej wersji kolorystycznej. Niższe modele raczej nie zaoferują nic poza bielą, do tego w gorszej jakości tworzywach, ale już średnia półka pozwoli nam na wybranie czarnej jednostki. Różni producenci oferują ponadto inne kolory, również szare, wiśniowe, złote, a także z różnym wykończeniem, np. matowym lub lustrzanym.

We wszystkich funkcjach klimatyzatora najważniejsze jest jednak, by nie zapominać o jego najważniejszej funkcji, czyli chłodzeniu.