klimatyzacja domowa

Klimatyzacja do domu – od czego zacząć?

Czy wiesz, że klimat w Polsce ociepla się dwa razy szybciej, aniżeli wskazuje na to średnia globalna? Mieszkańcy naszego kraju mogą to zauważyć, uwzględniając coraz cieplejsze zimy bez śniegu i coraz bardziej upalne lata. Właśnie dlatego coraz więcej właścicieli prywatnych nieruchomości inwestuje w klimatyzatory domowe. Wszystko po to, by móc zapewnić sobie optymalny komfort eksploatacji własnych „czterech kątów”. Klimatyzatory, które są już standardem w Grecji, we Włoszech czy w Chorwacji, również i u nas zaczynają być doceniane przez indywidualnych klientów. Jak wybrać dobrą klimatyzację, która spełni wszelkie oczekiwania? Na jakie parametry należy zwracać szczególną uwagę? Szczegółowe informacje w tym zakresie przedstawiamy poniżej.

Standardy chłodzenia i dodatkowe opcje

Bez wątpienia, inwestycja w klimatyzację domową jest realizowana głównie ze względu na chęć generowania chłodu podczas upalnych dni. Nowoczesne klimatyzatory oferują jednak znacznie więcej. Można nabywać modele, które posiadają również opcję generowania ciepła. W czasach pandemii koronawirusa, kiedy zalecane są szczególne środki ostrożności w zakresie bezpieczeństwa, higieny, czystości oraz dezynfekcji, ogromnym zainteresowaniem cieszą się klimatyzacje z jonizatorami oraz specjalnymi filtrami. Ich zadaniem jest eliminacja i minimalizowanie ryzyka rozwijania się wszelakich drobnoustrojów, bakterii, wirusów, pleśni czy grzybów.

Klasa energetyczna

Równie istotne są względy finansowe i o ile decyzja o nabyciu konkretnego modelu klimatyzatora nie powinna być podyktowana jedynie aspektami cenowymi, to jednak już na etapie eksploatacji klimatyzacji koszty niewątpliwie mają znaczenie. Standardem są klimatyzacje o klasie A+++ patrząc na opcje chłodzenia i A+, jeśli chodzi o grzanie. Im większy współczynnik, tym lepsza energooszczędność.

Poziom hałasu

Co ważne, większość producentów podaje poziom hałasu pracy klimatyzatora w decybelach, ale biorą oni pod uwagę głównie głośność urządzenia podczas działania na najniższym poziomie chłodzenia czy grzania. Inwestując w taki system, powinniśmy zwrócić uwagę na poziom hałasu generowanego na maksymalnych obrotach. Im jest niższy, tym lepiej.

Atuty estetyczne

Klimatyzatory w najpopularniejszej wersji dostępne są jako sporej wielkości urządzenia w kolorze białym, zwykle montowane pod sufitem. Coraz częściej wybierane są także klimatyzatory przypodłogowe.

Wielu potencjalnych inwestorów narzeka na niezbyt estetyczny wygląd klimatyzatorów, które przecież mają być elementem praktycznym, a biel jest zazwyczaj barwą uniwersalną. Dla tych najbardziej wymagających klientów powstały jednak wersje premium. To klimatyzatory mniejsze i w innych kolorach, które nierzadko mogą stanowić wręcz element dekoracyjny domowej przestrzeni. Oferowane są klimatyzatory czarne, złote, miedziane, w wysokim połysku, całkiem matowe albo lustrzane. Z całą pewnością każdy znajdzie odpowiedni model wedle własnych preferencji.

Cena a jakość

Najtańsze klimatyzatory kupimy za mniej więcej 1000 złotych, natomiast są to przeważnie urządzenia przenośne albo te, które nie wykazują zbyt dobrych właściwości. Dobrej jakości klimatyzacja domowa to wydatek rzędu 3000-6000 złotych. Wiele zależy oczywiście od indywidualnych potrzeb, wielkości zajmowanej przestrzeni, która ma być chłodzona czy dodatkowych opcji, natomiast nie ma wątpliwości, że w tym przypadku cena ma znaczenie. Warto wziąć również pod uwagę, że większa inwestycja jednostkowa w ten rodzaj domowego sprzętu przyczyni się do generowania oszczędności w późniejszym etapie użytkowania klimatyzacji.