klimatyzacja w domu

Klimatyzacja domowa – czy opłaca się montować klimatyzator w mieszkaniu?

Korzystanie z klimatyzacji nie jest już zbędnym luksusem, ale z całą pewnością koniecznym standardem. Klimatyzatory powszechnie montuje się w biurach czy wszelkich przestrzeniach publicznych, coraz większym zainteresowaniem cieszą się również ze strony prywatnych inwestorów. No właśnie, czy w naszym klimacie opłaca się nabywać klimatyzator do domu bądź mieszkania? Oczywiście, że tak, a główne zalety tego rodzaju inwestycji przedstawiamy w niniejszym artykule.

Komfort termiczny

Odpowiednia temperatura w pomieszczeniu, w którym przebywamy, ma znaczący wpływ na jakość samopoczucia, naszej efektywności oraz wypoczynku. Komfort termiczny dotyczy zarówno optymalnej temperatury podczas upałów, jak i dni chłodnych i mrozów. Dobra klimatyzacja będzie nie tylko schładzać temperaturę powietrza wewnątrz, ale również nagrzewać.

Co istotne, właściwa temperatura powietrza ma znaczący wpływ na nasze zdrowie i potwierdzają to nie tylko kardiolodzy, ale też medycy zajmujący się profilaktyką prozdrowotną w zakresie dbania o układ górnych dróg oddechowych.

Warto wspomnieć także o zmieniającym się w Polsce klimacie i globalnym ociepleniu. Upalne lata sprawiają, że klimatyzacja staje się niezbędna, by móc normalnie funkcjonować. Przydaje się także do ogrzewania pomieszczeń jeszcze przed pełnym sezonem grzewczym.

Jakość powietrza

Nowoczesne klimatyzatory nie tylko schładzają temperaturę danych pomieszczeń czy je ogrzewają. Posiadają też specjalne filtry oczyszczające oraz jonizatory. To dzięki tym elementom minimalizowany jest rozwój wszelkich drobnoustrojów, bakterii, wirusów, roztoczy, pleśni czy grzybów. Klimatyzatory są doskonałym rozwiązaniem dla osób zmagających się z alergiami czy astmą – filtracja powietrza i jego oczyszczanie ma w tym przypadku kluczowe znaczenie dla zachowania komfortu zdrowotnego. Dobra jakość powietrza jest dzisiaj równie ważna ze względu na pandemię koronawirusa, ale także patrząc na codzienny komfort funkcjonowania. Czyste powietrze w odpowiedniej temperaturze pozwala na przykład uzyskać idealne warunki do relaksu czy spokojnego snu.

Funkcjonalność zgodnie z „inteligentnym” domem

Klimatyzacja może działać w całej przestrzeni mieszkalnej albo tylko w wybranym pomieszczeniu, zgodnie z indywidualnymi potrzebami inwestora. Nie ma wątpliwości, że wchodzi w zakres standardów typowych dla tzw. inteligentnych domów. Te wykorzystują nowoczesne rozwiązania, które pozytywnie wpływają na komfort codziennego funkcjonowania.

Aby jednak tak było, system klimatyzacji musi być dobrze wybrany. Pod uwagę powinno brać się poziom generowanego hałasu oraz energooszczędność. Wylicza się, że miesięczny koszt użytkowania klimatyzacji w warunkach domowych to dodatkowy wydatek rzędu 30 złotych. Patrząc jednak na walory, jakie wiążą się z opcjami zachowania najlepszej temperatury w przestrzeni mieszkalnej, inwestycja ta jest opłacalna.